Hızlı Gönderi
17%
1.068,00 TL 890,00 TL
Hızlı Gönderi
33%
253,32 TL 168,88 TL
Hızlı Gönderi
45%
174,00 TL 95,00 TL
Hızlı Gönderi
57%
414,00 TL 180,00 TL
Hızlı Gönderi
36%
1.500,00 TL 964,80 TL
Hızlı Gönderi
38%
1.194,00 TL 744,00 TL
Hızlı Gönderi
37%
1.146,00 TL 724,80 TL
Hızlı Gönderi
20%
174,00 TL 139,00 TL
Hızlı Gönderi
23%
510,00 TL 395,00 TL
Hızlı Gönderi
21%
948,00 TL 745,00 TL
Hızlı Gönderi
22%
828,00 TL 645,00 TL
Hızlı Gönderi
23%
1.068,00 TL 825,00 TL
Hızlı Gönderi
24%
948,00 TL 725,00 TL
Hızlı Gönderi
25%
828,00 TL 625,00 TL
Hızlı Gönderi
32%
708,00 TL 480,00 TL
Hızlı Gönderi
54%
338,10 TL 155,25 TL
Hızlı Gönderi
57%
310,50 TL 134,55 TL
Hızlı Gönderi
62%
262,20 TL 100,05 TL
Hızlı Gönderi
55%
362,03 TL 162,19 TL
Hızlı Gönderi
36%
46,29 TL 29,62 TL
Hızlı Gönderi
36%
39,68 TL 25,39 TL
Hızlı Gönderi
36%
123,98 TL 79,35 TL
Hızlı Gönderi
36%
109,93 TL 70,36 TL
Hızlı Gönderi
36%
47,94 TL 30,68 TL

Fırça

Fırça çeşitleri hobi ve sanat çalışmalarının önemli araçları arasında yer almaktadır. Fırçalar özel aletlerle birlikte birçok sanat içinde yaygın şekilde kullanılabilmektedir. Öğrencilerin de yoğun şekilde kullandığı fırçalar, öğrenci olmayan kişilerinde hobi anlamında kullanılmaya devam ettiği ürünlerdir. Bunun yanı sıra birçok boyut ve özellikte çeşitli ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde üretilebilmektedir. En ince detaylarla beraber doğru şekilde resmedebilme, renk geçişlerini daha belirgin hale getirebilmek, renklerin tonunu da istenilen şekilde ayarlamak fırçalar ile mümkün olur.

Farklı boyama çeşitleri açısından kullanılan fırça seti seçenekleri, mükemmel sonuçlara ulaşmak adına hem boya türü hem yapısı hem de uygulanacak yüzey özelliklerine göre uygun fırça çeşitlerinin kullanılması gerekir. Bu noktada boya fırçası ürünleri anlamında birçok alternatif sunulmaktadır. Farklı alternatifteki ürünler özellikleri ve fiyat açısından kolay şekilde incelenerek karşılaştırılabilmektedir. Yapısal farklılıkları ve teknik özelliklerine göre farklılık gösteren fırçalar kalite ve markalara göre farklılık gösterir.

Fırça Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fırçalar farklı kullanım biçimine uygun olarak irili ufaklı birçok ürünü barındırıyor. Set içerisinde bulunan her fırça kendine has özel görevlerle tasarlanmaktadır. Bu aşamada işleriniz için uygun, doğru bir fırçayı kullanabilmek sanat alanlarında daha verimli sonuçlara sebep olmaktadır. Yanlış bir ürün kullanımı kolay işlerin yapılamamasıyla beraber çok uzun süreler alması gibi olumsuzlukları doğurabilmektedir. Bazı durumlarda geri alınabilmesi imkânsız hatalarda meydana gelmektedir. İstenen görsel sonucu alabilmek adına fırça seçimi konusu üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Fırça tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenlere göz atarsak şu şekilde diyebiliriz:

 • Fırçaların uçları kesme biçimine göre yan kesik, düz kesik, yuvarlak uç, yelpaze, kedidili gibi farklılık sağlamaktadır. Bu ürünler işlevi ve kullanılacak alana göre benzer ayrımları sağlar.
 • Fırçalar kalınlığa göre 1 numaradan 18 numaraya kadar sınıflandırılabilir ve fırça çeşitleri arasından renk geçişleri açısından kullanılan kaynaştırma ürünü de mevcuttur.
 • Ortalama set içerisinde bu ürünlerinin tamamı yer alabilir, boya fırçası setleri de işlevsel ve boya türüne göre farklı işlevleri sağlıyor.
 • Fırça seçimlerinde boya tutunması ve dağılma gibi niteliklerle zemin yapısında meydana gelen değişik nedeniyle zemin yapıları dikkat edilmesi gereken özellikler arasındadır.
 • Tüm işlerinizde tek bir fırça ürünü yerine farklı büyüklüklerde olan numaralardan 3 ila 4 adet almak doğru bir yöntemdir. Doğal kıllı olan fırçalar detay ve hassas çizimler için daha etkili sonuçlar verir. Aynı zamanda kısa ömürlüdür bu nedenle sentetik fırçalar tercih edilebilir.
 • Boya ve su tutma özelliği olan sentetik fırçalar detaylı işlerde zayıf kalabilir. Bu nedenle yeni başlayanlar bu tarz ürünlerle başlayabilirler.

Boylarına Göre Fırçalar

Fırçalar, farklı tekniklerle boya yapmaya imkân sağlayacak şekilde çeşitlendirilmektedir. Resim sanatıyla profesyonel şekilde ilgilenen kullanıcılar, farklı uçlara sahip fırçaların bir araya getirilmesiyle hazırlanabilir. Geniş alanları boyamak için tercih edilen boya fırçaları, ince çizgileri çekmeye yarayan kesik uçlu fırçalarla beraber oldukça fazla şekilde çeşitlendirilir. Yağlıboya, suluboya fırçası ve diğer alanlar için kullanılacak fırçaların boyları da farklılaşmaktadır. Rahat bir şekilde kavranan fırçalar boya sürecini daha keyifli hale getirecektir.

Fırça modellerinin hem boyları hem de uçlarının boyutu gibi özellikleri, farklı işlevleri daha etkili şekilde yerine getirmeyi kolay hale getirmektedir. Bazı ürünler boyaları eşit şekilde yayar ve yüzeyde oluşan renk dağılımını eşitlemeye yaramaktadır. Bazı modeller de çizim ve detaylar içerisinde üstün sonuçlar sağlar. Örnek olarak daha ince ve uzun yapıda olan fırçalar daha hassas ayrıntı çalışmak isteyenlerin tercihleri arasındadır. Her fırça boyutu ve özelliklerdeki fırçaların boyama sırasında farklı işlevleri üstlenebilmesi mümkündür. Bu nedenle birçok farklı türün bulunduğu setlerle fırçaları satın almak daha doğru bir seçimdir.

Kullanım Yerine Göre Fırça Çeşitleri

Kullanım yerine göre fırçalar çeşitleri, yağlıboya fırçası, hobi fırçaları, akrilik boya fırçaları, sulu boya fırçaları, dekoratif boya fırçaları, astar, minyatür ve tezhip fırçaları olarak sınıflandırılmaktadır. Yapılan malzemelerine göre çeşitlendirirsek sentetik, kıl fırçalar, sünger, kauçuk gibi fırça çeşitlerini sınıflandırabiliriz. Uçlarına göre sınıflandırırsak yuvarlak, düz, kedi dili, lineer, kesik uçlu, yassı, tampon fırça ve benzeri şekilde sınıflandırılabilir. Fırçalar üretim aşamasından itibaren tüm bu sınıflandırmalar göz önüne alınarak planlanarak üretilir. Kalite ve fiyatları da tamamen bu kıstaslara göre ayarlanmaktadır. Guaj boya, sulu boyalar, cam porselen, seramik, minyatür boyalara göre fırçalar değişebilmektedir.

Fırça Özellikleri

Fırçalar resim malzemeleri içerisinde oldukça önemli çeşitlerdir. Yapılan çalışmaların hangi yüzeylere hangi detaya veya inceliklere de sahip olduğunu düşünerek doğru fırça ürünlerini tercih edebilirsiniz. Fırçaları kullanım alanlarına göre sınıflandırırsak sanatsal, makyaj fırçaları, hobi fırçaları, temizlik fırçaları, badana gibi birçok alanda üretilmektedir. Resim yapma veya hobi amacıyla kullanılan fırçalar genel olarak set halinde satılır. Ebat, kalite özelliklerine göre sayısız fırça çeşidi mevcuttur. Yağlıboya fırçası sulu boya, guaj boya gibi çeşitler farklı fiyatlar altında satılır. Fırça özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Fırça modellerinin temel yapısı, kıllar, yüksük, uç ve sap olarak 4 farklı bölüme ayrılır. Fırça sapı ise genel olarak ahşap malzemelerden üretilmektedir.
 • Elle tutuşu olan ergonomik dizaynlı fırçalar, yüksük kısmı saplarla kılların bir araya getirilmesini sağlayan, metal malzemelerden üretilen bir kısımdır.
 • Kıl yapıları doğal ve sentetik kıllar olmak üzere kategorilere ayrılmaktadır. Bunun yanı sıra yapılarına göre farklı şekilde fırçalar mevcuttur. Örnek olarak yağlıboya fırçası kılları daha kalın ve sağlam bir yapıda üretilmektedir.
 • Fırçalar uç yapılarıyla sanat icra ederken, boyama veya çizim yapılacak iş karakterine uygun şekilde seçilmesi önemli özelliklerdir.
 • Boyanacak olan alanlarda çekilecek çizgiler, çalışma detayları gibi birçok kriter fırça uçlarının yapısının tercihlerinde önemli faktörler arasındadır.
 • Fırçaların kılları genel olarak boyaların kimyasal yapısına uygun şekilde belirlenmektedir. Örnek olarak suluboya fırçası bol su tutan yumuşak kıllarla üretilir.

Genel olarak boya fırçası ürünleri sanat deneyimlerinizi daha eğlenceli hale getirebilmek adına yardımcı olur. Bu noktada Hobi 24, gerek duyduğunuz tüm fırçaları satıyor. Sanat deneyiminiz sürecinde gereğinden fazla para harcamadan uygun fırçaları tercih edebilirsiniz.  Göz alıcı desenleri oluşturabileceğiniz fırça seçeneklerinin tümü en uygun fiyatlarla beraber kullanıcılarını beklemektedir. Sizlerde sanatınıza harika dokunuşlar yapmak isterseniz tüm boya fırçası çeşitlerine Hobi 24 üzerinden ulaşabilir, uygun fiyatlardan ve avantajlı setlerden yararlanabilirsiniz.