Resim Defteri

Resim defteri pratik olarak çizim yapmaya yardımcı modellerle 7’den 70’e sanatla ilgilenen herkesin kullandığı ürünlerdir. İlkokul öğrencilerinin yanında ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin de kullanacağı birçok modeli mevcuttur. Üstelik okul öncesi çağında olanlar ve yetişkinlerin de yararlanacakları resim defterleri, farklı boyutlarla beraber üretilir. Teknik resim defterleri de genellikle iş yaşamında ve üniversite eğitiminde kullanılmaya uygun şekilde üretiliyor. Resim defterleri hem yatay hem de dikey olarak kullanılabilir. Yaratıcılığı yansıtmanız için elverişli olan bu ürünler, kapak tasarımı anlamında da tercih edilecek küçük, orta ve büyük boyda resim defterleri şık görünümleriyle dikkat çeker.

Resim defterleri kaliteli kâğıt hamuru ile üretilir ve herhangi bir yırtılma sorunu, deforme tarzındaki problemlere karşı dayanıklılık gösterebilir. Resim genel olarak bir iletişim modelidir ve resim çizmek, terapi niteliğinde uygulanır. Çocukların becerilerini arttırmak, özgüven tazelemek, profesyonel işler, sanat alanıyla uğraşan herkese hitap eden materyallerdir. Amacına uygun resim defterleri birinci sınıf kağıtlarla üretilir ve böylece harika çizimler çizilebiliyor. Resim defterleri ilkokuldan bu yana en eğlenceli materyaller haline gelmiştir.

Genel olarak resim defterleri, profesyonel eğitimlerin yanı sıra boş zamanınızı değerlendirirken kendinizi bir adım öteye getirmek adına kullanılır. Üstelik yapılan çizimleri çerçeve modelleri ile süsleyerek evlerinizde sergileyebileceksiniz. En kaliteli resim defteri modelleri için Hobi 24 sitesini inceleyebilir, avantajlı resim defteri fiyatlarından yararlanabilirsiniz. Çizimlerinizi en özel hale getirecek olan Hobi 24 resim defterleri, ihtiyaçlarınıza yönelik ürünlerle çeşitlendirilmiştir. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz tüm resim defteri ve diğer resim ürünlerine ulaşabilirsiniz.

Resim Defteri Çeşitleri

Resim defterleri boy boy ve çeşit çeşit üretilen defterlerle öne çıkar. Resim defteri, çocuklar ve yetişkinler için sayısız faydası olan bir materyaldir. Sanatsal aktivitelerinizi yüksek bir noktaya taşıyabilen resim defterlerinin birçok çeşidi mevcuttur. Her tercihe ve her ihtiyaca uygun olan resim defterleri sayesinde becerilerinizi ortaya çıkarabileceksiniz. Kullanım açısından da öne çıkan resim defterlerinin avantajlı seçenekleri mevcuttur. Resim defteri çeşitlerine genel olarak bakarsak:

 • Resim defterleri kâğıt boyutu, kalınlık ve yaprak sayısı gibi detaylara göre değişmektedir. Günlük kullanıma uygun resim defteri boyutları, profesyonel kullanımlar açısından kullanılabilen ürün modellerine göre daha küçüktür.
 • Kâğıt yapısıyla yaprak sayısı haricinde defter tasarımı da farklılık gösterebilir.
 • Kâğıt kalınlığı anlamında yüksek olan resim defterleri, boyutu ne olursa olun kara kalem çalışmalarından ziyade şekilde sulu boyalar için kullanılıyor.
 • Kalın olan kağıtlar genellikle sanatsal yönleri geliştirebilmek için ve profesyonel kullanımlar için tercih edilebiliyor.
 • Teknik çizimler için kullanılan resim defteri ürünleri daha milimetrik özelliktedir. Genel olarak dikey modeller kullanılır ve farklı yaprak sayılarıyla bükülme, eğilme tarzı durumların önüne geçer.
 • Daha büyük boyutta olan resim defterleri üniversite düzeyi profesyonel çizimler için tercih edilebilir ve sanatsal eserleri için kullanıldıkları defterlerdir.

Genel olarak resim defteri ürünlerinin boyutları ve kâğıt yapıları gibi detayların dışında kapak yapısı ve dış tasarımı da farklılık gösterebiliyor. El yapımı, spiralli ve klasik defter şeklinde tasarlanabiliyor. Kapak yapısı daha sert olan resim defterleri, çalışmaların zarar görmemesi için ve uzun süre muhafaza edilmesi anlamında avantaj sağlar. Resim çizmeyi ve bir şeyler karalamayı seven herkes için kullanıma ve beklentilere uygun resim defterleri üreticiler tarafından sürekli geliştirilir ve üretime devam edilir.

Resim Defteri Fiyatları

Resim defterlerinin ücretleri belirlenirken genellikle kâğıt kalınlığı ve kalitesi önemli bir rol oynamaktadır. Kâğıt kalitesi düşük bir resim defteriyle istenilen bir düzeyde başarılı çizimler yapılmaz. Üstelik kâğıt kalınlığı anlamında yüksek olan resim defterleriyle tüm özel çalışmalar en kaliteli şekilde yapılmaktadır. Resim defteri fiyat konusuna etki eden bir diğer nokta resim defteri boyutudur. Genellikle öğrenci kullanımına uygun olabilen resim ürünleri daha profesyonel kullanımlar açısından defterlere göre daha hesaplı olmaktadır. Teknik çizim defterleri profesyonel kullanımlar için uygun olan ve milimetrik özelliğe sahip ürünler olmaktadır. Bu tarz ürünlerin özellikleri ise fiyatlarının aynı doğrultuda belirlenmesini sağlamaktadır.

Özel yetenekler için üretilen resim defterleri, profesyonel sanatçıların kullanımına uygun olarak standart resim defterlerine göre daha maliyetlidir. Klasik defter modellerine göre spiralli defterler, daha kullanışlıdır ve fiyat anlamında da daha yüksek fiyatlı olabiliyor. Son olarak ise resim defteri fiyatlarını doğrudan etkileyen nokta ise yaprak sayısıdır. Genel olarak tüm bu detaylar resim defteri fiyatlarını etkileyebiliyor.

Resim Defteri Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rengarenk resim defteri çeşitleri arasından tercih yapmak zor olabilir. Çünkü ihtiyaç dışında olan tüm modelleri almak isteyebileceksiniz. Ancak tam anlamıyla ihtiyaca uygun defterleri satın almak için bazı noktaları gözden geçirmemeniz gerekiyor. Çocukların hobilerinde ve resim derslerinde kullanmak adına daha küçük boyutlarda resim defteri tercih edilebilir. Eğer teknik çizim yapılırsa daha milimetrik özellikte defterler tercih edilebilir. Bunun dışında resim defteri satın alma aşamasında dikkat etmeniz gereken şeyler ise şu şekildedir:

 • Profesyonel işlerinizi yansıtacak defter ihtiyaçlarınız için A3 boyutlarındaki defterler tercih edilebilir.
 • Büyük boy resim defteri seçenekleri yine sanatsal ve profesyonel işler için tercih edilebiliyor.
 • Sulu boya ve guaj boya gibi ürünler ile resim çizmeyi tercih ederseniz bu noktada kalın kâğıt özelliğindeki ve resim defterlerini tercih edebileceksiniz.
 • Çizilen resimleri muhafaza edebilmek ve zarar vermeden koparmak isterseniz bu noktada spiralli defter modellerini inceleyebileceksiniz.
 • Resim defteri tercih ederken kâğıt kalınlığı, yaprak sayısı ve ebadına göre bir inceleme yapabilirsiniz. Resim yapmaya yeni başlayan kişiler ise daha küçük boyutlara sahip olan resim defterlerini tercih edebilir.
 • Fırça ve teknik kalem darbesine karşı dayanıklı olan çok amaçlı resim defterleri, farklı çizim teknikleri için kullanılarak değerlendirilebiliyor.
 • Farklı boyda ve farklı özelliklerde olan resim defterleri modelleri arasında ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olanları tercih edebilirsiniz.

Genel olarak resim defterleriyle ilk olarak okulda karşılaşılmaktadır. Ardından yetenek ve ilgi doğrultusunda çizimlerinizi geliştirebilecek ve aynı zamanda keyif aldığınız sanatınız için boyalarınızı kullanarak daha güzel eserler ortaya çıkarabilirsiniz. Üniversitelerde mimarlık, resim öğretmenliği ve görsel tasarım gibi birçok bölümde kullanılan resim defterleri, bu tarz eğitim ve mesleklerde kullanılan çizimlerde teknik resim için kullanılabilir. Resim defterleri mimarlık, mühendislik, teknik resim defterleri gibi fakültelerin yanı sıra akademisyenler, diğer kurs öğrencileri ve profesyonel iş yaşamı kapsamında bulunan kullanıcılar tercih edebiliyor.